Semināru par diskrimināciju un eidžismu darba vidē vadīs Tiesībsarga biroja vecākā juriste Elīna Ūsiņa.
Mēs dzīvojam laikmetā, kad ir aktuāls jaunības kults, sava vai cita vecuma nepieņemšana un no tā izrietoša nevienlīdzīga attieksme. Eidžisms ir veids, kādā mēs domājam, jūtam un rīkojamies attiecībā pret vecumu un novecošanu. Izjūtu līmenī tie ir aizspriedumi, domāšanas līmenī tie ir stereotipi, rīcības līmenī tā jau ir diskriminācija. Jo sevišķi aktuāli tas ir darba tirgū, kas nepelnīti kādam esam par jaunu vai vecu. Pētījumi liecina, ka vecums ir populārākais diskriminācijas faktors nodarbinātības jomā. Tāpēc gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem ir ļoti svarīga vecuma pratība - zināšanas un prasmes, kā atpazīt eidžismu un to novērst, kā rīkoties un kā sevi aizstāvēt aizskāruma gadījumā.
Semināra saturs:
- Kas ir vecums? Vecums vs cieņa.
- Kas ir eidžisms? Kādi ir tā iemesli, izpausmes un iespējamās sekas - maldi, aizspriedumi, stereotipi un diskriminācija.
- Kā novērst eidžismu - darba devēja pienākumi un iespējas - dibinot nodarbinātības attiecības (sludinājums, darba intervija, darbā pieņemšanas process) un darba attiecību (nodarbinātību) laikā.
- Kādi ir vecuma ierobežojumi darba tiesiskajās attiecībās, civildienestā un citos dienestos, kā arī citās nodarbinātības formās.
- Pieļaujamais tiesiskais pamats vecuma ierobežojumiem.
- Kā pasargāt sevi no eidžisma - darbinieku tiesības un iespējas - kādas kļūdas pašiem nepieļauj, kā aizstāvēt sevi, kur vērsties.
- Tiesībsarga īstenotās darba ņēmēju aptaujas par diskriminācijas izplatību nodarbinātības vidē Latvijā, rezultātu analīze un citi aktuāli pētījumi par vecuma problēmu nodarbinātības jomā.
- Aktuālā tiesu prakse vecuma diskriminācijas jomā nodarbinātības tvērumā.
- Ilustratīvi piemēri no dzīves - situācija Latvijā un ārvalstīs.