Informējam, ka lpva.lv portālā tiek izmantotas sīkdatnes (‘cookies’). Lai turpinātu portālu izmantot, lūdzam iepazīties ar privātuma politiku un izteikt piekrišanu sīkdatņu lietojumam.

Kompetenču pieejas izmantošanas instrumenti personālvadības procesos

Elīna Bulāne, LOPB

''Kompetences un prasmes'' metodē ietilpst 95 kompetenču un prasmju kārtis, kas iedalītas 5 kompetenču grupu modelī un veidotas, izmantojot Eiropas un Kanādas kompetenču un prasmju klasifikatorus, kā arī apkopojot informāciju no dažādiem zinātniskajiem pētījumiem. Klāt pievienota instrukcija, kurā ir aprakstīta informācija par sešiem metodes pielietošanas veidiem (bet to noteikti ir vēl vairāk), kurus vebinārā prezentēšu un padalīšos ar savu pieredzi to lietošanā: 

💬 Darbinieku attīstības sarunām 

🎯 Karjeras vai koučinga sesijām 

🔎 Atlasē - kompetenču intervijām

 💡 Saprast savas stiprās puses un attīstības iespējas

 📊 Komandas prasmju matricas veidošanai 

🏆 Komandas saliedēšanas aktivitātei


 Elīna Bulāne, sertificēts organizāciju un darba psihologs ar 15 gadu pieredzi personāla vadības jomā; karjeras konsultante; HR Podcast PLUS rubrikas vadītāja, metodes ''Kompetences un prasmes'' autore.  Mājas lapa kontaktiem un informācijai: https://www.yoursoulwork.lv/

Darbnīca - koučings atlases projektos

Olga Karūna, Laura Vanaga, ICF Latvia

KPI personāla vadībā

I.Rone, Z.Arnava, I.Zirne, D.Bole, Accenture, Datacom, Cirkle-K

Efektivitāte cilvēkresursu vadībā, kā to mērīt? Kas ir KPI? Kā tos noteikt? 

Piedāvājam vebināru, kurā paskatīsimies uz KPI (galveno rīcības rādītāju) noteikšanas teorētiskajiem aspektiem, un to principiem un  pielietojumu praksē.

 Zanda Arnava dalīsies ar pieredzi Accenture, Ieva Zirne -Cirkle-K un Dace Bole - Datacom un Datlex.

Būs iespēja dalīties pieredzē un saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem.

Spēcīgi jautājumi īstajā brīdī

Joanna-Kristīne Golubeva, ICF

Lai saprastu, kas un kāpēc notiek, mums jāprecizē informācija, tas nozīmē, ka mums ir jāuzdod jautājumi. Jautājumi var būt ļoti dažādi – īsi, gari, tieši, netieši, spārnoti, konkrēti u.c. Tomēr ne vienmēr spējam atrast īsto jautājumu īstajā brīdī. Problēma rodas, kad uzdodam jautājumus, bet nav skaidru atbilžu. Bieži vien tas nozīmē, ka neprecīzi uzdots jautājums. Tas var būt bijis par garu, vai par vispārīgi, vai paši uzdodam, bet nezinām, ko tad tieši sagaidām no sava sarunu biedra.

Jautājumu uzdošanas prasme ir tā, kas palīdz izprast jautājumu dažādību, noķert pareizo mirkli un uzdot tos īstos jautājumus.

Nodarbības tēmas:

 • Jautājumu iedalījums: atvērtie, aizvērtie, precizējošie, pieklajības, atļaujas u.c., kad kurus un kā izmantot
 • Jautājumu mērķi, mērķauditorija, laiks un vieta, kad uzdot – kā saprast. 
 • Kas ir spēcīgi jautājumi un kas vāji jautājumi? Kas tos atšķir.
 • Kāpēc vispār vajag uzdot jautājumus?
 • Rezultāti un problēmas uzdodot spēcīgus jautājumus īstajā brīdī.
 • Komunikācijas veicināšana un uzlabošana uzdodot jautājumus?
 • Koučinga tehnikas jautājumu uzdošanai.

Nodarbībā notiek darbs individuāli, grupās, daudz praktisko uzdevumu, lai trenētu jautājumu uzdošanu. 

Komercnoslēpuma un OVP nozīmīgums darba tiesībās un saistītā tiesu prakse

Irita Aleksejenkova un Agrita Vindača, BDO ZAB

Komercnoslēpuma nozīmīgums darba tiesiskajās attiecības” (Irita Aleksejenkova)

 Palielinoties uzņēmumu skaitam, kas investē līdzekļus dažādu inovāciju ieviešanā, vairāk nekā jebkad agrāk, pastiprināta uzmanība tiek pievērsta komercnoslēpuma aizsardzībai, tādā veidā šādai informācijai piešķirot komerciālo vērtību. Pie šādām atziņām ir nonācis arī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāts lietā Nr. A43002308 (SKA-168/2010), secinot, ka uzņēmumam ir ļoti būtiska komercnoslēpuma aizsardzība, jo no tā ir atkarīga komersanta uzņēmuma vērtība un tā attīstības iespējas. Komercnoslēpuma neatļauta nonākšana konkurenta rīcībā dod tam saimnieciskas priekšrocības un ir pretēja godīgām saimnieciskās darbības paražām. Uzņēmumam ir jāpieliek saprātīgas pūles, lai aizsargātu tā rīcībā esošo vērtību, proti, precīzi jānorāda, kura informācija uzskatāma par komercnoslēpumu, lai darbinieks zinātu, kuru informāciju viņš nav tiesīgs iegūt, izmantot vai izplatīt bez komercnoslēpuma turētāja (darba devēja) atļaujas.

Jo īpaši mazie un vidējie uzņēmumi nav informēti par mehānismiem, kas jāievieš komercnoslēpuma aizsardzībai, tādā veidā sevi pakļaujot augstam riskam, par komercnoslēpuma piesavināšanos, kas izpaužas kā zagšana vai rūpnieciskā spiegošana.

 Vebināra ietvaros tiks pārrunātas sekojošās tēmas:

 • komercnoslēpuma pazīmes;
 • ar kādiem tiesiskajiem mehānismiem darba devējs var ieviest komercnoslēpuma slepenības saglabāšanas pienākumus, lai attiecīgā informācija būtu atzīstama par komercnoslēpumu, komercnoslēpuma tiesību pārkāpumu gadījumā;
 • kā atšķirt komercnoslēpumu no konfidenciāla informācijas;
 • aktuālā tiesu prakse komercnoslēpuma tiesību pārkāpumu gadījumā.

 

“Obligātās veselības pārbaudes nozīmīgums darba tiesiskajās attiecībās” (Agrita Vindača)

 Cilvēks darbā pavada liekāko savas dzīves daļu. Lai mazinātu darba vides kaitīgo faktoru ietekmi uz darbinieku veselību, darba devējam ir jānodrošina, ka darbinieki veic obligātās veselības pārbaudes. Obligātās veselības pārbaudes mērķis ir nodarbinātā veselības aizsardzība, lai arodslimību ārsts pēc iespējas agrāk atklātu veselības traucējumus, ko rada darba vides ietekme.

 Vebināra ietvaros tiks pārrunātas sekojošās tēmas:

 • obligātās veselības pārbaudes nozīmīgums (pirmreizējā un atkārtotās (periodiskums); kaitīgie darba vides faktori un darbs īpašos apstākļos);
 • darba devēja un darbinieka atbildība par obligātās veselības pārbaudes neveikšanu (Darba likuma 58. panta trešā daļa; darba aizsardzību regulējošo normatīvo aktu pārkāpums);
 • Ārsta atzinums par personas veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam un tā tvērums atbilstoši aktuālajai tiesu praksei.

Kā justies labi, kad nav labi

Jana Strogonova, Anda Kalniņa- Stūrīte, Growing

Aicinām 28.februārī pl 14:00 (1h) pievienoties vebināram un uzzināt: 

 • ar kādām nepatīkamām emocijām sastopamies mūsdienīgā darba vidē,
 • par traumatisko salīdzināšanas spēku (salīdzināšanos ar citiem):
  • ko darīt pašam? ko - tiešajam vadītājam, organizācijai?
 • par postošo perfekcionismu:
  • ko darīt pašam? ko - tiešajam vadītājam, organizācijai?
 • EKI* 2022.gada rezultātus Latvijas organizācijās.

 * Genos International izstrādātais Emocionālais klimata indekss

 Vebināru vadīs SIA “Growing” (grow.lv) īpašnieces un konsultantes Jana Strogonova un Anda Kalniņa- Stūrīte. Abas jau septīto gadu strādā kā in-house konsultantes vadošajos Latvijas uzņēmumos, kur sniedz vadības konsultācijas, kā arī vadības uzdevumā īsteno dažādus pārmaiņu projektus. Nu jau 10 gadus vada arī savu uzņēmumu “Growing”, piedāvājot konsultācijas, apmācības par tēmām, kas skar mentālo un emocionālo veselību organizācijās (t.sk. stresu, emocijām un emocionālo inteliģenci, paradumiem, labbūtību, mentālo un fizisko veselību). “Growing” pārstāv Genos International Baltijas valstīs, veicot emocionālās inteliģences novērtējumus un īstenojot apmācību. Genos International (Austrālija) un ir vadošais EI novērtēšanas un risinājumu piegādātājs pasaulē, kas sadarbībā ar Swinburne universitāti Austrālijā veic pētījumus par EI ietekmi uz darba sniegumu un produktivitāti dažādos uzņēmumos. Vairāk: grow.lv


Personāllietvedības aktualitātes (jaunajiem speciālistiem)

Gundega Dambe, LPVA

2. February, 2023, 14:00 - 15:30
Apraksts

Vebinārs domāts jaunajiem kolēģiem, kuriem nav iepriekšējas pieredzes personāla vadībā. Runāsim par personāla dokumentiem, to sagatavošanu, apriti, digitalizāciju. Dokumenti, kuriem noteikti jābūt, dokumenti, kas rada administratīvo slogu. Dokumentu glabāšanas termiņi. Personāllietvedību reglamentējošie normatīvie akti.

Saite ierakstam https://youtu.be/5uQuuhefAy8 

Koplīgums un tā noslēgšana sadarbībā ar Cobalt: informācija par visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par koplīguma noslēgšanas kārtību un ar koplīgumu saistītiem nodokļu atvieglojumiem

Arturs Piliksers, Toms Šulmanis, Ivo Maskalāns, Bonusukarte.lv, ZAB COBALT

26. January, 2023, 14:00 - 15:00
Apraksts

Daudzi uzņēmēji koplīgumu uztver kā sarežģītu procesu ar mūža saistībām, no kurām nekad nevar tikt vaļā. Cobalt pārstāvji pastāstīs:

 • kā koplīgumu var noslēgt arī tikai uz 1 gadu,
 • kādi ir iespējamie koplīguma noslēgšanas veidi un kārtība,
 • kādus papildus labumus var atrunāt koplīgumā,
 • kādus nosacījumus var atrunāt koplīgumā un uz kuriem darbiniekiem tie būtu attiecināmi,
 • kāda ir / var būt arodbiedrības loma koplīguma noslēgšanā,
 • kā darba devējs var uzteikt koplīgumu,
 • kā arī citus knifus par koplīguma noslēgšanu, t.sk. saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem.

 

Artūrs Piliksers no Bonusukarte.lv arī izstāstīs par labumiem, kurus atrunājot koplīgumā uzņēmumi no privātā sektora var saņemt IIN likumā noteiktos algas nodokļu atvieglojumus, t.sk. ēdināšanas un ārstniecības izdevumu apmaksa, kā arī personāla ilgtspējas izdevumi.

Garīgā labklājība – kas tā ir un kā to var pozitīvi ietekmēt darba vietā

Ph.D. Dace Bole, Datacom

20. January, 2023, 14:00 - 15:30
Apraksts

Pandēmija, karš kaimiņos, stress, darbs neskaidros apstākļos, tas viss ietekmē mūsu garīgo veselību.

Kas ir garīgā labklājība, kās to ietekmē? kā palīdzēt sev un darbiniekiem?   

Pieredzes stāsts par dalību EWOP darbnīcā"How to organise and manage work to improve employee health and well-being" (veselības iestāžu darba grupa)

Baiba Brasliņa, Veselības ministrija

18. January, 2023, 14:00 - 15:00
Apraksts

Veselības iestāžu personāla vadītāji  aicināti uz tikšanos, šoreiz pieredzes stāsts par dalību EAWOP (Eiropas Darba un Organizāciju psihologu asociācija) darbnīcā "How to organise and manage work to improve employee health and well-being".  

Veselības nozarē darbinieki nu jau divus gadus ir bijuši to notikumu un lēmumu pieņemšanas centrā, kas ietekmēja katru iedzīvotāju/organizāciju Covid-19 epidēmijas laikā. Vienā dienā daudzkārt pieauga praktiskā darba, kognitīvā un emocionālā slodze.  

Baiba Brasliņa dalīses iegūtajās zināšanās, kuras mēs varētu izmantot kā platformu profesionālai iedvesmai sev un turpinot iesākto  darbu veidojot darbiniekiem atbalstošus darba procesus un vidi.

Domāsim arī par nākamajās tikšanās reizēm un aktualitātēm.

Jauno LPVA biedru diena

Gundega Dambe, Eva Selga, LPVA

12. January, 2023, 15:00 - 16:00
Apraksts

2022.gada nogalē LPVA iestājušies vairāki jaunie biedri.   Vēlamies iepazīstināt jaunos biedrus ar biedru iespēju programmu, pasākumiem un LPVA darbību kopumā . Tiekamies!  

Biroja darbinieks hibrīddarba laikmetā - no darba aizsardzības līdz fiziskajai veselībai

Laima Buša, Elīna Bergmane, Vesels birojs

10. January, 2023, 14:00 - 15:30
Apraksts

Biroja darbinieks hibrīddarba laikmetā – no darba aizsardzības līdz fiziskajai veselībai

 Darba aizsardzība un veselības veicināšanas pasākumi ne tuvu nav nekas jauns. Taču, attālinātajam un hibrīda darbam kļūstot par ierastu mūsu dzīves realitāti, nedaudz mainās gan risināmie jautājumi, gan pieejas.

Lai gan pamata teoriju “kā vajadzētu būt”, iespējams, zinām labi, šoreiz no darba aizsardzības speciālista un fizioterapeita perspektīvas palūkosimies uz praksi. Kā ar fizisko veselību un ergonomikas jautājumiem veicas darbiniekiem? Kādi atbalsta pasākumi strādā? Kas nestrādā? Un kā varam no darba devēja puses atbalstīt pašu darbinieku iniciatīvas rūpēm par savu veselību un labbūtību?

Šoreiz nedaudz vairāk par fizisko labbūtības pusi – gan mūsu ķermeni, gan vidi mums apkārt.

 Vebināra laikā apskatīsim šādas tēmas:

 Kā jūtas darbinieks hibrīddarba laikā: dati no Latvijas un ārvalstīm

 • Biroja darbinieku problēmu TOPs un iespējamie risinājumi: fizioterapeita perspektīva
 • Kā palīdzēt novērtēt riskus attālinātajam birojam un kā varam atbalstīt darbiniekus
 • Praktiski, reālistiski padomi ikvienam dalībniekam - veselībai un labākai pašsajūtai

 

Ieraksti no: