Blogi


Lietotājs:
Parole:

LPVA biedru stāsti

Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU<--  1 2 ...  --> 

HR Pro | Darba tiesības un personāls 2016


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

24.10.2016

Lasīt vairāk ...


Vieda Darba Vieta plenērs: Talanti Tavam biznesam
Apskatīt komentārus
27.09.2016

 

Vai esat pamanījuši, ka visas lietas un notikumi atnāk tieši tad, kad tie ir visvairāk vajadzīgi?

Esmu darbinieka meklējumos savam biznesam un klausos Vieda Darba Vieta plenēra “Talanti Tavam biznesam” ekspertos.

Personāla atlase ir viena no svarīgākajām, ja ne pati svarīgākā personālvadības funkcija. Grāmatās par izcilām, mūsdienīgām organizāciju kultūrām raksta, ka darbinieku atlasei tiek pievērsta īpaša uzmanība. Individuālas intervijas ar katru no 12 uzņēmuma līdzīpašniekiem un kādas funkcijas vadītājiem dažādās vidēs – brokastīs, pusdienās, darba vietā, golfa laukumā, parkā un sabiedriskajā transportā, ir pirmais, ko iesaka šo organizāciju vadītāji, lai būtu droši, ka pieņemtais darbā cilvēks atbildīs un spēs nest tālāk uzņēmuma unikālo pirmssākuma kodu. Izklausās dārgi un laikietilpīgi? Zinātnieki pierādījuši, ka 1 nepareizi darbā pieņemts cilvēks rada uzņēmumam zaudējumus 15 mēnešalgu apmērā.

Zane Čulkstēna (ERDA) dalās informācijā par to, ka darba devēji, lai gūtu pēc iespējas plašāku un dziļāku izpratni par kandidāta profesionalitāti un personību, uztic katru vienu kompetenci novērtēt kādam citam darbinekam. Un tam darbiniekam nebūt nav jāstrādā personāldaļā, jo, lai novērtētu, piemēram, humora izjūtu vai empātiju, pietiek ar to, ka pašam cilvēkam šīs īpašības piemīt un nelielām apmācībām darba interviju vadīšanā.

Šķiet multifunkcionalitātei tiešām pienācis gals, jo arī Lauris Lietavietis (Infogr.am) dalās praktiskā pieredzē par pārdošanas procesa sadalīšanu 4 atsevišķos posmos, kur par kontaktu atrašanu atbild viens, kontaktu uzrunāšanu otrs, bet līgumu noslēgšanu un apkalpošanu jau trešais un ceturtais. Un šāda pieeja sevi noteikti attaisno, Lauris to pamato ar lieliskajiem pārdošanas rezultātiem, bet es to redzu caur kompetenču prizmu – cilvēki, kas ir perfekti kontaktu tīkla veidotāji (kompetence 1) reti kad ir arī izcili runu novešanā līdz rezultātam (kompetence 2). Un lai būtu pavisam skaidrs par ko ir stāsts personāla atlase=pārdošana, jo viens pārdod uzņēmumu, otrs pārdod savas kompetences.

Vēl viens aspekts, kas parādījies darba vietās izskaužamo lietu sarakstā ir stress. Pieņēmumam, ka pārdevēji jātur pastāvīgā stresiņā un tad viņi nesīs vislabākos rezultātus, šķiet ir laiks iegult personālvadības vēstures grāmatās. Cilvēks nestrādā labāk pastāvīga stresa apstākļos. Arī pārdevējs ir cilvēks. Tātad arī pārdevējiem ir vajdzīga stabilitāte un noteiktība, lai izpildītu šodienas pārdošanas plānus un radītu inovatīvas idejas pārdošanas veicināšanai rīt.

Un ko tad darīt, ja pat pārdevējus nevar samotivēt ar dzīšanos pakaļ naudveidīgiem burkāniem? Ieva Orinska (Tele 2 SSC) ierosina ieviest darbā pēc iespējas vairāk spēles elementu (gamification) kaut vai izveidojot “vēstnieku” amatu, kas nes sabiedrībā ziņu par to, cik forši ir strādāt TELE 2 SSC, un paši piedalās interesantā sacensībā par to, kurš šomēnes savāks visvairāk punktu.

Tikmēr es sava talantīgā darbinieka meklējumos, mēģinu izdomāt pieklājīgas atbildes tai meitenei, kas domāja, ka es 24h laikā jau esmu pieņēmusi kādu darbā (ievērojiet kāds komunikācijas temps tiek sagaidīts!), un tiem, kuri ir lieliski, bet mūsu darba ritms acīmredzami atšķiras vai arī darba paradumi ir pārāk līdzīgi man.

Automātiskais “Paldies!”


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

13.05.2016

Lasīt vairāk ...Iedvesmas no konferences “Subject: Creativity” vai nulle kontroles.
Apskatīt komentārus
23.02.2016

Liepāja, 2016. gada 19. februāris.

 

      Radošums ir viena no visbiežāk pieminētajām kompetencēm, kad kāds ierunājas par to, kas cilvēkiem palīdzēs būs konkurētspējīgiem darba tirgū nākotnē. Kas tad ir tas, kas rada radošumu?

 

      Radošums ir Radītāja dzirksts, kas mīt katrā cilvēkā. Vai tā tiek cienīta un novērtēta manā darba vietā? Vai arī no manis negaida neko daudz vairāk kā pakļaušanos noteikumiem? Vai vēl trakāk – sagaida par daudz – bezierunu pakļaušanos komplektā ar pieprasījumu regulāri radīt kaut ko jaunu un interesantu?

 

      Radošums ir brīvība nebūt pareizam. Ja ir iespējams tikai viens pareizais risinājums, radošums nav vajadzīgs.

 

      Radošums ir brīvība pārkāpt robežas. Robežas, kuras definē sistēmas, kurās mēs strādājam. Robežas, kuras uzliek mūsu profesionālā tuvredzība. Robežas starp nozarēm un jomām. Robežas, kurās mēs paši esam ierobežojuši savu talantu.

 

      Radošums notiek brīdī, kad mēs ieraugam pasauli, kāda tā ir. Kad sagrūstam kopā ar savām ilūzijām par pasaules kārtību vai sevi, lai ieraudzītu savu spēku celties un iet.

 

      Radošums ir drosme. Drosme sapņot un drosme piepildīt savus sapņus, nevis iemarinēt tos kopā ar tomātiem, sēnēm un gurķiem.

 

      Radošums prasa laiku. To pašu laiku, kas priežu sveķus pārvērš dzintarā un smilšu graudu pērlē. Radošums nevar atnākt iespiests kalendārā starp divām sanāksmēm un atskaiti vadībai. Radošumam vajag “nekā nedarīšanas laiku”. Vai man tāds ir?

 

      Radošums ir disciplīna. Disciplīna mērķtiecīgi darīt savu darāmo. Kā Dullajam Daukam irties uz horizontu. Tādējādi veidojot savu identitāti. Tādējādi kļūstot autentisks. Tādējādi kļūstot savs.

 

      Radošums un latviskums. Latviešu spēja adaptēties kā radošuma izpausme. Kā tas izpaužas darba attiecībās? Latvija ir vienīgā valsts, kur tik jauni cilvēki 90-tajos gados kļuva par vadītājiem. Viens no skaidrojumiem šim fenomenam varētu būt, ka mēs pielāgojāmies tik ātri jaunai kārtībai, ka Rietumu uzņēmumi nešaubīgi nodeva pilnvaras pārvaldīt mums pašiem. Mēs daudz iemācījāmies. Ko mēs ar šo unikālo pieredzi darām šodien? Esam iemarinējuši kopā ar saviem sapņiem? Un tagad vēl 20-30 gadus līdz pensijai iesim uz darbu, baidoties, ka tikai kāds neizkonkurē mūs? Vai saliksim kopā savu pieredzi, drosmi un darba tikumu, lai radītu jauno? Jaunus biznesus, jaunas darbavietas (pat, ja tā ir tikai viena sev pašam), jaunu sākumu.

 

      Un vēl – man ir radusies teorija, ka radošums un motivācija ir, ja nu gluži ne viens un tas pats, tad noteikti dzīvo tajā pašā kāpņu telpā. Ja Tu cilvēkam tāpat kā kokam neļauj augt kā viņam gribētos un būtu labāk, viņš pārvēršas par “dārzeni” – kādu, kurš savā dobē sēž un gaida kārtējo minerālmēslu devu un žēlojas, ka saule pārāk karsta. Vai es augu savā darba vietā?

 

P.S. Paldies konferences organizētājiem par to, ka skaistās idejas skan ne tikai no skatuves, bet ir iemiesotas visā konferences procesā – nekur nav nekādas kontroles, un noteikumu es dzirdēju tikai vienu – nenest zālē kafiju. Katrs var augt kā viņam gribas.

Darba novērtēšanas un attīstības pārrunas
Apskatīt komentārus
21.01.2016

 

Viens gads noslēdzies un klāt jau nākamais ar jauniem plāniem un izaicinājumiem. Spriežot pēc savu klientu pieprasījuma – darba novērtēšanas un attīstības pārrunas rit pilnā sparā. Tāpēc pievienoju dažus praktiskus ieteikumus gan darbiniekiem, gan vadītājiem. Jā, un tas var lieti noderēt arīt iem, kas paši sev dod darbu. 

Ja esi darbinieks, tad, gatavojoties sarunai ar savu tiešo vadītāju padomā par sekojošiem jautājumiem:

 • Kas ir tas, ko Tu vēlies iegūt no šīs saunas? Kāds ir Tavs mērķis – gūt apstiprinājumu, ka viss ir kārtībā? Saprast, kāpēc Tavs un vadītāja vērtējums atšķiras? Vienoties par noteiktām apmācībām? Panākt paaugstinājumu amatā? Lai kāds arī tas nebūtu – padomā – kādi ieguvumi būs Tavam vadītājam un uzņēmumam no tā, ka Tu sasniegsi savus mērķus? 
 • Pārdomā - kā Tev ir veicies  pagājušajā gadā? Kā Tu vērtē savu darba sniegumu? Kas izdevās? Kas – ne tik labi kā gribējās? Piefiksē konkrētas situācijas un notikumus, kas parāda Tavu izcilo darba sniegumu, kā arī tos brīžus – kuros tev būtu noderējis vairāk pieredzes un atbalsta. 
 • Kas ir tās prasmes un iemaņas, kuru attīstībai Tu gribētu veltīt vairāk laika un uzmanības nākamajā gadā? Ko Tu pats vari darīt, lai tās attīstītu? Kā Tev var palīdzēt Tavs vadītājs? Vai Tavi kolēģi?
 • Pārdomā, kas ir tas, ko Tu noteikti vēlies pateikt savam vadītājam – kas Tev patīk viņa darbībā? Kas ir nesaprotams? Varbūt ir kaut kas, kas Tevi ļoti kaitina, bet vadītājs par to neko nezin? 

Ja esi vadītājs, tad pirms tikties ar darbinieku: 

 • Gatavojies pārrunām ar katru sev padoto darbinieku! Kas ir tā vērtība, ko darbinieks rada ikdienā? Kāpēc Tev šis darbinieks ir svarīgs? Kāpēc viņš/a ir svarīgs uzņēmumam?
 • Kā Tu vērtē darbinieka sniegumu pagājušajā gadā? Katram novērtējumam gan labam, gan ne tik ļoti, atceries darbinieka uzvedības un situāciju piemērus!
 • Kādi īpaši talanti piemīt Tavam darbiniekam? Kādi personiskās un profesionālās attīstības instrumenti palīdzētu viņam tos labāk atklāt un pilnveidot?

Darba novērtēšanas un attīstības pārrunas rada vietu un laiku savstarpējas sadarbības pilnveidošanai. Vai sarunas būs formāls notikums vai tiešām palīdzēs atrisināt sastrēgušos jautājumus, būs atkarīgs tikai no tiem diviem, kas sarunājas – viņu gatavības būt atklātiem, drosmes runāt un vēlēšanās katru dienu nākt uz darbu ar prieku!

Professional development talks

One year is around and the next one is here with new plans and challenges. Looking at requests from my customers I realize that the personal development talks are just building their force. So, please find here some practicalities for employees and their managers to prepare to get the most out of the development talk. And yes, even if you are self-employed – it might help.

As an employee before the conversation with your manager you should think about:

=     What would be the best outcome for you from this conversation? What is your goal – to get the confirmation that everything is fine? To understand why yours and manager’s evaluations are different? Get promotion? You can reach for any goal – but before think also about the benefits what will your manager and your company experience when you will be there?

 • What was the greates success of last year ? How do you evaluate your perfomance? What worked well? What – could have worked out better? Remember exact situations and events proving your excellent performance, and also the moments – where more experience and support would have been in place?
 • What are the skills you would like to develop during next year? What you can do by yourself to develop them? How can your direct manager help? Or maybe your colleagues?
 • What feedback you would like to give to your manager? What do you like in his/her way of doing things? What is frustrating? Maybe there is something what could help your manager to be better manager if he/she would know about it?

As a manager, before meeting your people:

 • Prepare for each single conversation with each single employee! Define for yourself – what is the value particularly this employee creates? Why this employee is important to you? Why he/she is important for the company?
 • How do you evaluate the employee’s performance in last year? For each rating both positive and negative – remember the situational examples.
 • What does specific talents your employee possess? What kind of personal and professional development tools would be the best to open the talents for an employee and help him/her to develop them.
 • Professional development talks create place and time to fix and improve the collaboration. Whether the conversation will be formal or will help to solve “hard” issues will depend only on those two having the conversation – on their openness, integrity, courage and willingness every day to come to work with joy.
Es cenšos saprast savu stratēģiju


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

02.11.2015

Lasīt vairāk ...


Pārmaiņu vadība - īsais kurss


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

30.09.2015

Uzņēmumos pārmaiņas notiek nepārtraukti, bet visbiežāk tās netiek vadītas. Vadītas pārmaiņas nozīmē, ka tiek izvirzīts mēŗkis, apzināti resursi, iesaistītās puses un viņu intereses, izstādāts darbību plāns, kam ir noteikti termini, budžets un atbildīgās personas. Viens no darbību plāna elementiem noteikti ir pārmaiņu komunikācijas plāns, kas nozīmē ka mēs gan informējam par pārmaiņu mērķiem un plānoto procesu, gan uzklausam citu iesaistīto viedokli un redzējumu.

Lasīt vairāk ...


Sakārtotais prāts


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

08.09.2015

Mana šīsvasaras lielā grāmata bija D. Levitāna “Sakārtotais prāts – domāt skaidri informācijas pārbagātības laikmeta” (Daniel J. Levitin “The Organized mind – Thinking Straight in the Age of Information Overload”). To iegādājos vēlētos saprast kā tad neirozinātnes atklājumi var palīdzēt būt labam vadītājam, efektīvam darbiniekam un gudram cilvēkam. Un tas noteikti bija vērtīgs pirkums.

Lasīt vairāk ...


Kāpēc es nevaru atrast darbu?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

24.08.2015

Tāpēc, ka darba, kādu mēs to pazīstam nu jau ilgāk kā vienu gadu simtu, paliek aizvien mazāk. Un darbs, kādu mēs to pazīstam nozīmē lielāku vai mazāku uzņēmumu vai organizāciju, ar labāku vai vājāku vadītāju, ļoti precīzām vai neskaidrām darba izpildes instrukcijām, bet viss, kas no cilvēka tiek sagaidīts, ka viņš, ja jau reiz pieņemts darbā ar noteiktu iemaņu un prasmju komplektu, nāks uz darbu noteiktā laikā un ar sajūsmu uztvers katru vadības iniciatīvu, pat ja tas nozīmē faktiskas cilvēka darba beigas. Tālāk tekstā tas tiek saukts par “parastu darbu”.

Lasīt vairāk ...


Why there is no job for me?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

24.08.2015

Because the job we used to know for more than 100 years is over. The job we used to know, means larger or smaller enterprise or institution, stronger or weaker manager, precise or fuzzy job description, where all what’s asked from individuals (once hired with definite set of skills and knowledge) is to come to work at certain time and be excited about each management initiative, even if it means the actual end of the individual’s job. Further I call it the “usual job”.

Lasīt vairāk ...


Kā dabūt darbu?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

28.07.2015

Viena no manām neformālajām nodarbēm ir konsultēt draugus un paziņas darba meklējumos. Pēdējo 2 nedēļu laikā satiku divus sev labi pazīstamus cilvēkus, kuri ilgstoši (apmēram gadu) nevar atrast sev darbu. Iemeslu saraksts, kāpēc augsti kvalificēts speciālists, labs vadītājs ir palicis darba tirgum nevajadzīgs mūsdienās ir daudz garāks kā to gribētos atzīt. Un bieži vien 99,9% gadījumu – tā ir situācija, kas noteica, ka cilvēks paliek bez darba nevis tas, ka cilvēka spējas, prasmes vai iemaņas vienā jaukā dienā būtu sabojājušās.

Lasīt vairāk ...


Veiksmīgu cilvēku motivācija


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

22.07.2015

Kurš gan nav dzirdējis/redzējis slaveno Maslova motivāciju piramīdu - ērtu visu cilvēka vajadzību pārskatu. Visu to vajadzību pārskatu, kuras varētu piepildīt darba devējs:

Lasīt vairāk ...


Mērķtiecība


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

01.07.2015

Pirms svētkiem apmeklēju latviešu pirts rituālu. “Kādu mērķi Jūs šodien vēlaties sasniegt pirtī?”- man pajautāja pirtniece, acīmredzami dzīves un cilvēku pieredzējusi dāma. Es apjuku ne pa jokam – jo uz kādu laiku visus mērķus biju nolikusi maliņā, testējot – vai tikai cilvēku motivācijas un labsajūtas formula neslēpjas dzīves baudīšanā, kas ietver sevī vairāk fokusēties uz procesu nevis mērķi. Un te pēkšņi – vajag mērķi! Un kur? Pirtī!!!

Lasīt vairāk ...


Profesionālā tāpatība


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

17.06.2015

Man ik pa brīdim gadā pa kādam sadarbības partnerim, kuru ļoti interesē viss, ko es daru. Vienā brīdī apskaitos ne pa jokam, un zinot, ka pārmēru kontrolējošus vadītājus var nomierināt tikai iedodot informāciju ļoti augstā detalizācijas pakāpē, sarakstīju, visu, ko vien uz to brīdi atcerējos darām. Sanāca paprāvs saraksts – apmēram 13-14 dažādi projekti, citi īsāki, citi ilgāki. Citi izteikti komerciāli, citi tikai sociāli.

Lasīt vairāk ...


Mācīšanās un attīstība Londonā


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

25.05.2015

Sirsnīgs paldies Komercizglītības centram un Latvijas Personāla vadīšanas asociācijai (LPVA) par iespēju un rūpēm nokļūt CIPD (Chartered Institute of Personnel development) organizētajā konferencē “Mācīšanās un Attīstība” (Learning and Development show).

Lasīt vairāk ...


Domas un pārdomas par mūžizglītību


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

11.05.2015

Protams, ka tām sākums meklējams LPVA ikgadējā konferencē par izglītošanos mūža garumā. Konference bija jauka iespēja satikties pat tādā kā svētku atmosfērā, pat ar šampanieti dienas otrajā pusē. Un kā jau katrā konferencē, lielākā vērtība ir satiktie cilvēki un domas, ko tie atnes.

Lasīt vairāk ...


Chanel Nr. 5 un brīvība sievietēm pelnīt naudu ar darbu


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

21.04.2015

Es domāju, ka nav uz pasaules ne vienas sievietes un neviena vīrieša, kas nezinātu vārdu Chanel. Kaut vai tāpēc, ka katra ir sapņojusi par mazo melno vakarkleitu un pērlēm ap kaklu, un katrs cer atrasties gultā ar kādu, kas valkā vienīgi Chanel Nr. 5.

Lasīt vairāk ...


GIGI bloks pieaugušiem bērniem


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

08.04.2015

Es satiku GIGI bloks uz Blaumaņa un Čaka ielas krustojuma. Smaidīga, plīvojošos svārkos, pilna vasaras mani sveicināja Ilona – GIGI bloks radītāja.

Lasīt vairāk ...


Trešā ražošanas revolūcija


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

30.03.2015

Kādreiz izdodas satikt grāmatas, kas ar absolūtu precizitāti noformulē visu, ko Tu jūti, bet pats tā arī nespēj noformulēt. Man šoreiz tāda izrādījās Džeremija Rifkina “Trešā industriālā revolūcija”. Grāmata par to, ko mēs varētu darīt tad, kad beigsies šķietami neiztērējamie naftas un ogļu krājumi zemes dzīlēs.

Lasīt vairāk ...


<--  1 2 ...  --> 
Kategorijas
Zanda ArnavaŽozita Beresņeva
Arta BirumaArta Biruma
Žozita BeresņevaJānis Dzenis
Jānis DubinskisMaija Dobele
Inna FerdmaneArtūrs Graudiņš
Liena GraudiņaAnita Gaile
Vladimir JegorovSandra Krisberga
Inga KolaAnete Kauce
Sandra LāceJūlija Lobanovska
Ken Moore Mārīte Seile
Katrīna OšlejaBaiba Pedraudze
Karīna PlatāLigita Pundiņa
Līga PigitaAnita Sāne
Eva SelgaBaiba Stakinova
Uldis Pāvuls Undīne Bušmeistere
Maira UpenieceSanta Ustrisova
Irēna ĻeoņenkoLigita Šmeile
Toms Šulmanis
Arhīvs
2018 (1)2017 (11)
2016 (12)2015 (24)
2014 (19)2013 (10)
2012 (15)2011 (48)
2010 (20)2009 (9)
Copyright websoft.lv