Blogi


Lietotājs:
Parole:

LPVA biedru stāsti

2015

<--  1 2 ...  --> 

Zinātne runā biznesa valodā. Atziņas no Eiropas 27. Personāla vadības kongresa
Apskatīt komentārus
16.11.2015

      Neirozinātnes pētījumi arvien vairāk ienāk ikdienas biznesā. Kongresā par jaunāko pielietojamās zinātnes pētījumos prezentēja Mariano Alcaniz (autoram šajā jomā ir arī vairāki komerciāli projekti/produkti) “Neiroscienceandtalent”. Mūsdienās neirozinātnēs ir daudz virzienu [1]. M. Alcaniz prezentācija bija par tēmām, kas saistās ar personāla vadību, balstoties uz neirozinātnes atklājumiem, par to kā  no cita aspekta varam runāt  par darbinieku novērtēšanu, talantu stratēģiju, pārmaiņu vadību u.c. Attiecībā par darbinieku novērtēšanu, autors, aicināja izmantot virtuālas spēles un testus, kas veidoti balstoties uz zinātnes atklājumiem par smadzeņu darbību. Virtuāli testi ir pieejami tādās jomās kā lēmumu pieņemšana, kreativitāte, mērķa orientācija un problēmu risināšana. Zinātnieki tos ir izveidojuši arī mobilajās aplikācijās.  

Talantu vadība, lai tā darbotos, autorprāt, ir jābūt trīs jomām: uzņēmuma darbības stratēģijai, vadītāju prasmēm vadīt/attīstīt darbiniekus un lēmumam uzņēmuma stratēģijas sasniegšanā izmantot labāko potenciālu. Autors uzskata, ka neirozinātne var palīdzēt uzņēmumiem darīt iepriekš minēto efektīvāk. Lai izpildītu biznesa stratēģiju, ir jāatrod darbinieki, kuru darba sniegums atbalsta uzņēmuma mērķu sasniegšanu. M. Alcaniz uzsver šādu darbinieku profila kopējās iezīmes:

  • Viņiem ir skaidrs mērķis, kas vada to uzvedību un tiem ir labs darba sniegums,
  • Tie nerimstoši pilnveidojas ("self-development"), parasti tā ir veselīga neapmierinātība ar sasniegumu un tiekšanās uz uzlabojumiem,
  • Viņi labprāt uzņemas jaunas lomas un meklē izaicinājumus,
  • Viņi mācās, lai nodrošinātu jaunas darba metodes, un dalās ar zināšanām.

Zinātnieks uzsver, ka personību veido ģenētika, un tā nemainās, savukārt zināšanas ir iegūstamas. Mainās – sociālais konteksts, vide,…., bet personība paliek. Tātad, ko neirozinātne var mums pastāstīt par cilvēku tipiem? M. Alcaniz uzskata, ka ir 2 pieņēmumi, kas virza vadītāju darba sniegumu – viens – darba sniegums ir balstīts uz to, cik daudz ir zināšanas un prasmes, otrs ir tas, ka vadītāja darba sniegums ir atkarīgs no tā personības. Autors, uzskata, ka neirozinātne ir joma, kas var palīdzēt veidot talantu stratēģijas, jo jaunākie pētījumi ir konstatējuši, ka mūsu spējas saprast citus, kas ir unikāla cilvēka prasme, ir saistīts ar spēju saprast sevi. Par to atbild vieni un tie paši impulsi. Tātad, par līderi mēs varam runāt, ja ir vēl viena papildus dimensija - spējas analizēt sevi un izprast citus. Darba sniegumu lielisku, padara personība. Praksē ir daudz mācību programmu, kas palīdz saprast pašiem sevi, bet visvienkāršāk ir atrast talantus, kuriem tas ir jau dabisks domāšanas veids. 

          Pārmaiņu vadība. Visbeidzot, lai arī kāda būtu jūsu talantu stratēģija, ajā iespējams, jums nāksies kaut ko mainīt. Ļoti nozīmīga tajā ir cilvēku uzvedība – draudi un apbalvojums - smadzenes mums liek izvairīties no draudiem,  un kad mēs esam atalgoti mēs virzāmies uz priekšu. Tas galvenokārt notiek zemapziņas līmenī. Uzvedība notiek pirms mēs esam sākuši racionāli saprast mūsu reakciju. Lai palīdzētu vadītājiem pārvaldīt pārmaiņas, zinātnieki piedāvā COREmodeli. CORE ir akronīms. C - certainty - apzīmē noteiktību. Informācija nonāk smadzenēs un tiek salīdzināta, kas notika iepriekšējā pieredzē. Negaidīti notikumi tiek kodēti kā draudi.       

      O - options - iespējas. Tas sniedz cilvēkiem iespēju kontrolēt situāciju un izdarīt izvēli. Lielākais cēlonis stresam ir kontroles trūkums. Ja darbiniekam ir “īpašumtiesības” pieņemt lēmumu, tad tas  mazina cilvēku stresa sajūtu. R –reputation - reputācija. Cilvēkiem ir iedomāta hierarhiskā karte, kas noliek to attiecībā pret citiem. Pārmaiņu procesā draudu sajūta par savu statusu tiek salīdzināta ar apdraudējumu dzīvībai. Visbeidzot E - equity - taisnīgums. Darbinieks pārmaiņu procesu vai rezultātu var uzskatīt par netaisnīgu. Tāpēc ir svarīgi, lai pārmaiņu programma tiktu izskaidrota, komunicēta visiem iesaitītītajiem (tas attiecas arī uz nepopulāriem lēmumiem). Vienlīdzīga attieksme ir būtisks veiksmes faktors visās pārmaiņās.

_______________________________________________________________

[1]neuroleadership, neuromarketing, neuroeconomic,neurofinance

 Es cenšos saprast savu stratēģiju


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

02.11.2015

Lasīt vairāk ...


Atziņas no Eiropas 27. Personāla vadības kongresa


Žozita Beresņeva,Personāla vadības direktors, LMT

27.10.2015

Atziņas no Eiropas 27. Personāla vadības kongresa, kas notika Valensijā 2015.gada 22.-23.oktobrī.

Lasīt vairāk ...


Galvenās atziņas no konferences HR Vision 2015 Amterdamā! (2015. gada 2. un 3. jūnijs)


Baiba Stakinova, Latvijas valsts meži, Kompetenču vadītāja

07.10.2015

Galvenās atziņas no konferences: • Vadītājs Mūsdienās uzņēmumi no vadītāja gaida neeksistējošu dzīvnieku, kurš prot pielāgoties jebkurai situācija, kuram ir neizsmeļoši resursi, kurš stabili “turas uz kājām”, kurš ir līdzīgs mums pašiem (lai kādi mēs būtu) utt.  Cik reāli ir tādu atrast?

Lasīt vairāk ...


Pārmaiņu vadība - īsais kurss


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

30.09.2015

Uzņēmumos pārmaiņas notiek nepārtraukti, bet visbiežāk tās netiek vadītas. Vadītas pārmaiņas nozīmē, ka tiek izvirzīts mēŗkis, apzināti resursi, iesaistītās puses un viņu intereses, izstādāts darbību plāns, kam ir noteikti termini, budžets un atbildīgās personas. Viens no darbību plāna elementiem noteikti ir pārmaiņu komunikācijas plāns, kas nozīmē ka mēs gan informējam par pārmaiņu mērķiem un plānoto procesu, gan uzklausam citu iesaistīto viedokli un redzējumu.

Lasīt vairāk ...


Sakārtotais prāts


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

08.09.2015

Mana šīsvasaras lielā grāmata bija D. Levitāna “Sakārtotais prāts – domāt skaidri informācijas pārbagātības laikmeta” (Daniel J. Levitin “The Organized mind – Thinking Straight in the Age of Information Overload”). To iegādājos vēlētos saprast kā tad neirozinātnes atklājumi var palīdzēt būt labam vadītājam, efektīvam darbiniekam un gudram cilvēkam. Un tas noteikti bija vērtīgs pirkums.

Lasīt vairāk ...


Kāpēc es nevaru atrast darbu?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

24.08.2015

Tāpēc, ka darba, kādu mēs to pazīstam nu jau ilgāk kā vienu gadu simtu, paliek aizvien mazāk. Un darbs, kādu mēs to pazīstam nozīmē lielāku vai mazāku uzņēmumu vai organizāciju, ar labāku vai vājāku vadītāju, ļoti precīzām vai neskaidrām darba izpildes instrukcijām, bet viss, kas no cilvēka tiek sagaidīts, ka viņš, ja jau reiz pieņemts darbā ar noteiktu iemaņu un prasmju komplektu, nāks uz darbu noteiktā laikā un ar sajūsmu uztvers katru vadības iniciatīvu, pat ja tas nozīmē faktiskas cilvēka darba beigas. Tālāk tekstā tas tiek saukts par “parastu darbu”.

Lasīt vairāk ...


Why there is no job for me?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

24.08.2015

Because the job we used to know for more than 100 years is over. The job we used to know, means larger or smaller enterprise or institution, stronger or weaker manager, precise or fuzzy job description, where all what’s asked from individuals (once hired with definite set of skills and knowledge) is to come to work at certain time and be excited about each management initiative, even if it means the actual end of the individual’s job. Further I call it the “usual job”.

Lasīt vairāk ...


Kā dabūt darbu?


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

28.07.2015

Viena no manām neformālajām nodarbēm ir konsultēt draugus un paziņas darba meklējumos. Pēdējo 2 nedēļu laikā satiku divus sev labi pazīstamus cilvēkus, kuri ilgstoši (apmēram gadu) nevar atrast sev darbu. Iemeslu saraksts, kāpēc augsti kvalificēts speciālists, labs vadītājs ir palicis darba tirgum nevajadzīgs mūsdienās ir daudz garāks kā to gribētos atzīt. Un bieži vien 99,9% gadījumu – tā ir situācija, kas noteica, ka cilvēks paliek bez darba nevis tas, ka cilvēka spējas, prasmes vai iemaņas vienā jaukā dienā būtu sabojājušās.

Lasīt vairāk ...


Veiksmīgu cilvēku motivācija


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

22.07.2015

Kurš gan nav dzirdējis/redzējis slaveno Maslova motivāciju piramīdu - ērtu visu cilvēka vajadzību pārskatu. Visu to vajadzību pārskatu, kuras varētu piepildīt darba devējs:

Lasīt vairāk ...


Mērķtiecība


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

01.07.2015

Pirms svētkiem apmeklēju latviešu pirts rituālu. “Kādu mērķi Jūs šodien vēlaties sasniegt pirtī?”- man pajautāja pirtniece, acīmredzami dzīves un cilvēku pieredzējusi dāma. Es apjuku ne pa jokam – jo uz kādu laiku visus mērķus biju nolikusi maliņā, testējot – vai tikai cilvēku motivācijas un labsajūtas formula neslēpjas dzīves baudīšanā, kas ietver sevī vairāk fokusēties uz procesu nevis mērķi. Un te pēkšņi – vajag mērķi! Un kur? Pirtī!!!

Lasīt vairāk ...


Profesionālā tāpatība


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

17.06.2015

Man ik pa brīdim gadā pa kādam sadarbības partnerim, kuru ļoti interesē viss, ko es daru. Vienā brīdī apskaitos ne pa jokam, un zinot, ka pārmēru kontrolējošus vadītājus var nomierināt tikai iedodot informāciju ļoti augstā detalizācijas pakāpē, sarakstīju, visu, ko vien uz to brīdi atcerējos darām. Sanāca paprāvs saraksts – apmēram 13-14 dažādi projekti, citi īsāki, citi ilgāki. Citi izteikti komerciāli, citi tikai sociāli.

Lasīt vairāk ...


Mācīšanās un attīstība Londonā


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

25.05.2015

Sirsnīgs paldies Komercizglītības centram un Latvijas Personāla vadīšanas asociācijai (LPVA) par iespēju un rūpēm nokļūt CIPD (Chartered Institute of Personnel development) organizētajā konferencē “Mācīšanās un Attīstība” (Learning and Development show).

Lasīt vairāk ...


Domas un pārdomas par mūžizglītību


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

11.05.2015

Protams, ka tām sākums meklējams LPVA ikgadējā konferencē par izglītošanos mūža garumā. Konference bija jauka iespēja satikties pat tādā kā svētku atmosfērā, pat ar šampanieti dienas otrajā pusē. Un kā jau katrā konferencē, lielākā vērtība ir satiktie cilvēki un domas, ko tie atnes.

Lasīt vairāk ...


Chanel Nr. 5 un brīvība sievietēm pelnīt naudu ar darbu


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

21.04.2015

Es domāju, ka nav uz pasaules ne vienas sievietes un neviena vīrieša, kas nezinātu vārdu Chanel. Kaut vai tāpēc, ka katra ir sapņojusi par mazo melno vakarkleitu un pērlēm ap kaklu, un katrs cer atrasties gultā ar kādu, kas valkā vienīgi Chanel Nr. 5.

Lasīt vairāk ...


GIGI bloks pieaugušiem bērniem


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

08.04.2015

Es satiku GIGI bloks uz Blaumaņa un Čaka ielas krustojuma. Smaidīga, plīvojošos svārkos, pilna vasaras mani sveicināja Ilona – GIGI bloks radītāja.

Lasīt vairāk ...


Trešā ražošanas revolūcija


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

30.03.2015

Kādreiz izdodas satikt grāmatas, kas ar absolūtu precizitāti noformulē visu, ko Tu jūti, bet pats tā arī nespēj noformulēt. Man šoreiz tāda izrādījās Džeremija Rifkina “Trešā industriālā revolūcija”. Grāmata par to, ko mēs varētu darīt tad, kad beigsies šķietami neiztērējamie naftas un ogļu krājumi zemes dzīlēs.

Lasīt vairāk ...


Vara


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

03.03.2015

Vara ir viena no vērtībām, kas pieder cilvēkiem. Vara ir par sociālo ietekmi, par atpazīstamību, autoritāti un bagātību.

Lasīt vairāk ...


Elastība


Anita Gaile, Pārmaiņu arhitekte SIA INTU

17.02.2015

Elastība bija viena no manām lielajām janvāra domām. Atnāca pavisam nemanot, lasot zinātniskos rakstus par to kā informāciju tehnoloģiju attīstība ietekmējusi mūsu – cilvēku un organizāciju dzīvi. Informāciju tehnoloģijas ir pārvērtušas darba ikdienu, ļaujot piekļūt informācijai (lasīt darbam) 24 h diennaktī 7 dienas nedēļā. To var saukt arī par elastīgu darba laiku – vairs nevajag darba vietā pavadīt laiku no 8:00-17:00, ja nu akurāt nesēžat pie klientu apkalpošanas lodziņa. Darba nedēļu var saspiest 4 dienās, strādāt agrāk no rītiem vai vēlāk vakaros, darbu var sadalīt ar kādu uz pusēm, darbu var izdarīt no mājām, braucot sabiedriskajā transportā vai pusdienojot.

Lasīt vairāk ...


Interesantākais no konferences Frankfurtē


Eva Selga, LPVA Valdes priekšsēdētāja

11.02.2015

Šogad man bija iespēja apmeklēt personālvadības konferenci Frankfurtē, ko organizēja kompānija Global Lesding Conferences. Šie organizatori ir interesanti ar to,ka cenšas savām konferencēm maksimāli daudz piesaistīt praktiķus no dažādu valstu un dažādiem uzņēmumiem. Līdz ar to ir iespēja nelielās prezentācijās gūt labu ieskatu un idejas par to, kas šobrīd notiek dažādos uzņēmumos personālvadības jomā.

Lasīt vairāk ...


<--  1 2 ...  --> 
Kategorijas
Zanda ArnavaŽozita Beresņeva
Arta BirumaArta Biruma
Žozita BeresņevaJānis Dzenis
Jānis DubinskisMaija Dobele
Inna FerdmaneArtūrs Graudiņš
Liena GraudiņaAnita Gaile
Vladimir JegorovSandra Krisberga
Inga KolaAnete Kauce
Sandra LāceJūlija Lobanovska
Ken Moore Mārīte Seile
Katrīna OšlejaBaiba Pedraudze
Karīna PlatāLigita Pundiņa
Līga PigitaAnita Sāne
Eva SelgaBaiba Stakinova
Uldis Pāvuls Undīne Bušmeistere
Maira UpenieceSanta Ustrisova
Irēna ĻeoņenkoLigita Šmeile
Toms Šulmanis
Arhīvs
2018 (1)2017 (11)
2016 (12)2015 (24)
2014 (19)2013 (10)
2012 (15)2011 (48)
2010 (20)2009 (9)
Copyright websoft.lv